Rodzicielstwo wciąż traktowane jest jako najbardziej domyślny plan na przyszłość. I chociaż czasy się zmieniają, a posiadanie dziecka a wieku dwudziestu lat nie jest już tak częstym przypadkiem, to wciąż istnieje przekonanie, że prędzej czy później każdego z nas dopadnie instynkt rodzicielski, zmieniający nasz punkt widzenia. Posiadanie dzieci jest niewątpliwie niesamowitą rzeczą, a wychowywanie ich- ciężką pracą. Mówi się, że to właśnie dzięki posiadaniu dzieci, zapewniamy sobie pomoc na przyszłość, kiedy starość nie będzie dla nas łaskawa. Czy aby na pewno powinniśmy pokładać wszystkie swe nadzieje na lepsze życie u jego schyłku, właśnie w dzieciach? Jest wiele argumentów, które przemawiają za posiadaniem potomstwa, natomiast przyjrzyjmy się jednak kilku, które mogą nas skutecznie od tej decyzji odwieść. Dlaczego w dzisiejszym świecie nie warto mieć dzieci?

1. Pomimo powszechnie panującym przekonaniom, dzieci nie gwarantują nam opieki, kiedy będziemy starsi czy schorowani. Każdemu z nas, czy to z własnego doświadczenia, czy z doświadczenia innych ludzi, życie pokazało, że losy rodzin podążają w naprawdę różnych kierunkach. Oczywiście, że wciąż istnieją takie, które są ze sobą do końca, wspierają się i oferują pomoc w każdej sytuacji. Jest jednak ogrom przykładów, w których rodziny rozchodzą się, tracą kontakt, a nawet mają tak odmienne wizje życia, że zwyczajnie się od siebie odsuwają. Nic nie gwarantuje nam, że nawet jeśli dołożymy wszelkich starań w wychowanie potomka, on w gorszym momencie naszego życia wróci i nawiązując do popularnego stwierdzenia „poda nam szklankę wody”.

2. Wraz z postępem cywilizacyjnym i technologicznym klimat, w którym żyjemy, znacznie się pogarsza. Naukowcy zgodnie twierdzą, że najlepszą rzeczą, jaką każdy z nas może zrobić w tym momencie dla naszej planety, to wyzbyć się chęci posiadania potomstwa. Ziemia jest już na tyle zdewastowana, że wydając na świat kolejnych ludzi, przyczyniamy się jeszcze bardziej do jej destrukcji. Co więcej- uczeni nie przewidują poprawy sytuacji klimatycznej w najbliższych dziesiątkach lat, dlatego też nasze dzieci będą skazane na życie w jeszcze gorszych warunkach środowiskowych, niż my teraz.

3. Wychowanie dzieci wymaga od nas pełnego zaangażowania przez cały czas. Decydując się na dzieci, musimy wiedzieć o tym, że przestaniemy mieć nagle czas tylko dla siebie i swoich zainteresowań. Największą stratę odczują tutaj ludzie, którzy są całkowicie pochłonięci swoimi pasjami lub mocno dążą do osiągnięcia sukcesu. Dziecko na pewno nas zastopuje. Dodatkowo- przez kilka lat rozwoju naszego dziecka jesteśmy zdecydowanie mniej produktywni. Dlaczego? Brak dobrej jakości snu w nocy, zdenerwowanie, stres, frustracja wynikająca z niekończących się obowiązków jedynie pogarszają stan naszego zdrowia, co także odbija się na problemach z koncentracją, skupieniem, czy myśleniem. Nasz mózg do pełnej regeneracji i możliwości poprawnej pracy na najwyższych obrotach potrzebuje również regularnej i efektywnej relaksacji.

4. Najbardziej trywialnym powodem, dla którego warto rozważyć posiadanie dzieci, jest status finansowy. Dzieci to niewątpliwie duży wydatek. Nawet dla najbardziej zorganizowanych i pomysłowych osób, które potrafią wyszukać odzież dla malucha po starszych kuzynkach czy dzieciach znajomych, wciąż będzie to duża odpowiedzialność finansowa. Dzieci, tak jak dorośli ludzie muszą chodzić do lekarza. Niejednokrotnie zdarza się, że dzisiejsza żywność, której jakość pozostawia wiele do życzenia, przyczynia się do powstawania chorób, przez które jesteśmy zmuszeni organizować wyprawy do lekarza i decydować się na kosztowne leczenie. W wieku szkolnym i przedszkolnym dochodzą dodatkowe zobowiązania, a także zainteresowania naszej pociechy. Warto więc zastanowić się, czy na dziecko nas po prostu stać i czy będziemy w stanie zrezygnować dla niego z części wygód, jakie możemy zapewnić sobie.

5. Ciała większości kobiet po porodzie nigdy już nie wyglądają tak, jak przed. Jest to rzecz całkowicie normalna, ale wciąż tak samo przytłaczająca. Nie wszystkie osoby są w stanie znieść to, jak będzie wyglądało ich ciało i jak zmieni się ich organizm po tym, jak wydadzą na świat potomka. Jest masa osób, które przez wiele lat walczą, żeby wyjść z nadwagi, czy wręcz przeciwnie- uwolnić się od anoreksji. Dla nich właśnie ciążą i kilogramy, które będą przybywały bez ich kontroli, mogą okazać się tragiczne w skutkach. Wiele kobiet po porodzie przeżywa spadki nastroju, nerwice, a nawet depresje. W świecie, w którym rządzi kult idealnej sylwetki, nie jest łatwo od początku zmagać się z dodatkowymi kilogramami, rozciągniętą skórą czy rozstępami. Dlatego właśnie ludzie, którzy nie są psychicznie odporni na takie zmiany lub tacy, którzy w swoim otoczeniu nie mają nikogo, kto będzie ich wspierał w powrocie do stanu sprzed ciąży, powinny rozważyć posiadanie dzieci.

Posiadanie dzieci to niewątpliwie pełna przygód i radości przygoda. Dzieci wprowadzają do naszego życia więcej emocji i uczą nowych rzeczy. Są jednak ludzie, którzy do rodzicielstwa zupełnie się nie nadają lub wciąż rozważają, czy jest to dobra decyzja. Oprócz wszystkich zalet, jakie przedstawiane są przez rodziców, warto wciąć pod uwagę również to, z czego musielibyśmy zrezygnować i czy jesteśmy w stanie to zrobić.