Pierwsza ciąża jest często nieco niepokojąca. Tak, to prawda, że na wszystko się cieszysz, ale zawsze są obawy. Weźmy na przykład pierwsze karmienie. Wiele nowych matek obawia się tego momentu, jeśli chodzi o karmienie piersią. Nie wiedząc, czy ich dziecko będzie w stanie zatrzasnąć się prawidłowo lub, czy będą w stanie wyprodukować wystarczająco dużo mleka, aby go nakarmić. Oto 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o pierwszym karmieniu dziecka po urodzeniu.

Kiedy odbywa się pierwsze karmienie dziecka po urodzeniu?

To skomplikowany temat i zawsze pojawiają się wątpliwości w tej kwestii. Jednak najbardziej wskazane jest, aby noworodek miał pierwsze karmienie w ciągu pierwszych dwóch godzin życia. Z tego powodu, gdy dziecko się urodzi i personel medyczny ma pewność, że dziecko jest zdrowe, jest ono umieszczane przy matce. Kontakt skóra do skóry sprzyja poczuciu bezpieczeństwa noworodka, co będzie sprzyjać pierwszym karmieniom.

Jaka jest najlepsza pozycja do pierwszego karmienia?

Matki powinny siedzieć lub leżeć, zawsze w pozycji, która jest dla nich wygodna. Ponadto smoczek powinien być wyśrodkowany w ustach noworodka. Smoczek powinien znajdować się jak najbliżej ust dziecka, dzięki czemu ssanie jest znacznie łatwiejsze.

Jaka powinna być matka podczas karmienia piersią?

Jest to ważna kwestia, o której należy pamiętać. Matka musi być przede wszystkim spokojna. To prawda, że nowe matki często są bardzo nerwowe, ale nerwy trzeba uspokoić. O negatywnym wpływie nerwowego zachowania matki więcej przeczytamy w artykule na portalu https://brzdace.pl/. Jeśli dziecko wyczuje, że matka jest zdenerwowana, może również stać się nerwowe i nie zatrzasnąć się prawidłowo.

Kluczowa jest również cierpliwość. Matka, która widzi, że jej dziecko ma problemy ze ssaniem, będzie miała tendencję do niecierpliwości. Spokojnie, nikt nie rodzi się wyuczony i choć karmienie piersią jest u noworodków bardzo intuicyjne, są dzieci, którym przychodzi to trudniej niż innym.

Czy należy podać jedną, czy obie piersi?

Kolejnym z ważniejszych pytań dotyczących pierwszego karmienia dziecka po urodzeniu jest to, czy konieczna jest jedna, czy dwie piersi. Czy jedna wystarczy? Najbardziej rozpowszechniona jest jednak opinia, że wskazane jest podawanie dziecku obu piersi. To oczywiste, że będzie się męczył, jest bardzo mały. Może nie być na tyle głodny, by ssać obie piersi. W tym przypadku należy przystawić dziecko na około pięć minut do jednej piersi i kolejne pięć minut do drugiej, zawsze stosując się do zaleceń położnej lub pediatry.

Czy karmienie piersią jest bolesne?

Nowe matki dość mocno obawiają się tego tematu. Trudno jest stwierdzić, czy karmienie piersią jest bolesne, czy nie, dopóki nie doświadczy się pierwszego karmienia. Prawda jest taka, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni normalne jest, że matki odczuwają ból, zwłaszcza na początku karmienia. Jeśli ból utrzymuje się kilka minut po tym, jak dziecko zacznie ssać, trzeba będzie sprawdzić, czy dziecko ssie prawidłowo. Być może smoczek nie jest prawidłowo ułożony lub postawa dziecka jest nieprawidłowa.

Inne wskazówki dotyczące pierwszego karmienia noworodka.

  1. W pierwszym karmieniu występuje specjalne mleko, zwane siarą. Jest ona najważniejsza, gdyż bardzo korzystnie wpływa na zdrowie dziecka. Poprawia między innymi zdolności obronne dziecka.
  2. Nigdy nie oddzielaj dziecka od piersi ciągnąc za nią, gdyż może to spowodować ogromny ból.
  3. Nie ma określonego czasu karmienia. Każde dziecko jest inne. Nie ma też podstawowej zasady, jak często karmić dziecko. Upewnij się tylko, że między karmieniami nie miną więcej niż trzy godziny.