Rodzinne spędzanie czasu na świeżym powietrzu to jedna z największych przyjemności zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Chociaż niektórzy ludzie wolą wybrać się na plażę lub na wieś, pójście w góry z dziećmi jest kolejną super zabawną alternatywą, którą możesz spróbować ze swoimi dziećmi.

Zajęcia górskie dla dzieci są bardzo zróżnicowane i można je dostosować do każdego wieku. Od przyjemnego spaceru, by pooddychać świeżym powietrzem wśród drzew, po średnio zaawansowany trekking, by uprawiać sport, która opcja jest Twoją ulubioną?

Musimy jednak pamiętać, że góry niosą ze sobą również pewne zagrożenia, a małe dzieci mogą się zmęczyć i w końcu my rodzice możemy tego pożałować, jeśli nie będziemy przygotowani.

Przydatne wskazówki dotyczące wyjazdu w góry z dziećmi

Wyjazd w góry z dziećmi to inne doświadczenie w zależności od ich wieku. Inaczej wybiera się na trekking ze starszymi dziećmi, które mają już pewien stopień samodzielności, a inaczej z maluchami w wieku około dwóch lat, które łatwiej się męczą czy nudzą.

Idealnym wiekiem do rozpoczęcia wędrówek z dziećmi jest wiek od 3 lat. W tym wieku dzieci są mniej lub bardziej zdolne do samodzielnego chodzenia, są bardziej zaangażowane i z większym entuzjazmem obserwują swoje otoczenie. Kombinacja góry i dzieci może dać wiele radości, jeśli zostanie odpowiednio zaplanowana. Zwróć więc uwagę na te wskazówki:

Zaplanuj trasę z wyprzedzeniem

Pierwszą z porad, a zarazem jedną z najważniejszych, jest wybór trasy, którą zamierzasz obrać. Przeanalizuj różne trasy, które istnieją w pobliżu Twojego miasta i które z nich są najbardziej odpowiednie dla wieku Twoich dzieci. Dla rodzin najwygodniejsze są trasy okrężne, a nie liniowe.

Gdy dzieci są bardzo małe, wspinaczka może być uciążliwym zadaniem. Dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat, które już samodzielnie chodzą, najodpowiedniejsze jest maksymalne nachylenie 400 m. Stopniowo zwiększamy poziom i czas pokonywania trasy, przy czym dla dzieci powyżej 10 roku życia jest to nawet 700 m pionowego spadku i 3 godziny podejścia. Dobrą opcją są Karkonosze. Poznaj wszystkie atrakcje dla dzieci, które się tam znajdują: https://www.karkonoskie.pl/karkonosze-z-malymi-dziecmi-atrakcje-turystyczne-dla-mniejszych-dzieci-w-karkonoszach

Przygotuj swój plecak

Dzień wcześniej przygotuj plecak ze wszystkim, co może być potrzebne. Miej na uwadze, że w środku natury nie będziesz w stanie znaleźć wielu zasobów.

Zabierz ze sobą mapy trasy w wersji papierowej lub pobrane na telefon komórkowy, pełną przenośną baterię oraz jedzenie na czas wędrówki. Zabierz również wystarczającą ilość wody i napojów dla wszystkich, czapki i krem z filtrem, mały zestaw peirwszej pomocy, wszelkie leki, których mogą potrzebować Twoje dzieci (na przykład jeśli mają astmę lub alergie) oraz wszelkie zabawki na wypadek, gdyby Twój maluch się nudził.